Duktografie
Vyšetření se provádí u žen, které mají patologickou sekreci z prsní žlázy. Patologickou sekrecí rozumíme krvavý nebo hnědý sekret vytékající obvykle z jednoho póru na bradavce. Tato sekrece může být způsobená velmi malým tumorem, velikosti jen několik milimetrů, který je lokalizován přímo v mlékovodu. Takový drobný útvar není obvykle patrný na mamografii a nemusí být vidět ani při ultrazvukovém vyšetření. Čirá nebo mléčně zbarvená sekrece z více pórů na bradavce bývá podmíněna hormonálně a není důvodem k provedení duktografie.
Před výkonem není nezbytná příprava pacientky.
Vyšetření se neprovádí u pacientek alergických na preparáty obsahující jód, NA ALERGII NA JÓD, PROSÍM, UPOZORNĚTE!
Technika provedení duktografie:
Duktografické vyšetření spočívá v zavedení speciální umělohmotné nebo kovové kanyly do secernujícího vývodu na bradavce. Touto kanylou je do mlékovodů aplikována zředěná vodná jodová kontrastní látka v množství maxim. do 2 ml. Poté je kanyla vytažena a jsou zhotoveny rentgenové snímky prsů s náplní mlékovodů.
Pokud se prokáže přítomnost defektů v kontrastní náplni mlékovodu, které by mohly svědčit pro přítomnost drobných nádorů ve vývodu – př. tzv. papilomů, je indikována operace, tzv. mikrodochectomie, která spočívá v chirurgické exstirpaci celého mlékovodu s jeho následným histologickým vyšetřením.