Mamografie
Je to jediná a naprosto unikátní zobrazovací metoda pro provádění screeningu rakoviny prsu, tj. vyhledávání časných stádií rakoviny prsu u bezpříznakových žen. V České republice se provádí preventivní mamografické vyšetření u žen bez vyššího rizika pro rakovinu prsu ve dvouletých intervalech od 45 let bez omezení horní věkovou hranicí. Mamografii nelze nahradit žádnou jinou zobrazovací metodou a to právě pro schopnost mamografického snímku odhalit velmi časná stádia zhoubného nádoru a někdy i tzv. prekancerózy (tj. předstupně nádorového onemocnění). Za vhodných okolností je tak možné odhalit nádor již od velikosti několika milimetrů. Ve screeningových akreditovaných centrech je zajištěna kvalitní péče daná nejen přístrojovým vybavením, ale také vysokou erudicí lékařů i ostatního zdravotnického personálu. Screeningových center je v České republice v současné době 70, síť je dostatečně hustá a mamografie je tak dostupnou metodou pro všechny ženy.
Mamografie se provádí na speciálním přístroji, mamografu, který využívá tzv. měkké rentgenové záření. Při vyšetření se prs musí dostatečně stlačit, což je nutné pro dosažení vysoké kvality snímku a prs nemůže nijak poškodit. Obvykle se vyšetřuje každý prs ve dvou projekcích, celkem se tedy provádí 4 snímky. U plánovaného vyšetření je optimální vyšetřovat v první polovině menstruačního cyklu, kdy je možné prsy dostatečně stlačit bez nepříjemných pocitů vyšetřované ženy. Při nebezpečí z prodlení (při podezření na zhoubný nádor) se nečeká.
Mamografie je vhodná pro vyšetřování žen s příznaky onemocnění prsů, je metodou první volby u symptomatických žen od 40 let věku. Do 40 let věku dáváme přednost ultrazvuku jako prvnímu vyšetření a mamografie může být v indikovaných případech doplněna.
Při mamografii je dávka rtg záření naprosto minimální a odpovídá dávce, kterou obdržíme za deset dní z přírodního pozadí. Mamografie je velmi neoprávněně opředena mýty, které se čas od času vyskytnou na sociálních sítích, znevažují přínos této metody a bohužel to některé ženy odradí od vyšetření na mamografu a i přes rady odborníků se snaží nahradit mamografii ultrazvukem a nebo dokonce jinou zcela nevhodnou vyšetřovací metodou , jako je např. elektroimpedanční mamograf (tzv. MEIK) a nebo termografie